wtorek, 14 maja
Home>>Budowa>>Praca inspektora nadzoru budowlanego. Zobacz z czym się wiąże.
BudowaDom

Praca inspektora nadzoru budowlanego. Zobacz z czym się wiąże.

Praca inspektora nadzoru budowlanego jest wysoce specyficzna – wielu z nas wydaje się, że odpowiada on po prostu za właściwą realizację projektów ściśle związanych ze wznoszeniem, modyfikacją, rewitalizacją i ekspansją obiektów zarówno użytku publicznego jak i prywatnych.

Okazuje się jednakże, że jego zakres odpowiedzialności jest o wiele szerszy oraz obejmuje multum aspektów, o których mogliśmy nawet nie zdawać sobie sprawy. Toteż teraz spróbujemy w ramach tego artykułu przeanalizować wszelkie działania objęte specyfiką tej profesji owianej mgiełką tajemnicy.

Wszystkim niezaznajomionym z tematyką budowlaną nie lada zaskoczeniem może się okazać, że odpowiedzialność inspektora nadzoru budowlanego dotyczy też jakości materiałów oraz prawidłowości ich wykorzystania w procesie realizacji projektu budowlanego, inwestycji lub remontu. Jednoznaczne jest to z obowiązkiem zgłoszenia właściwym organom stwierdzonych przez inspektora nadzoru rozbieżności z projektem wstępnym, wykorzystanych w procesie realizacji projektu materiałów, zarówno takich jakie wykorzystano w pracach konstrukcyjnych jak i pozostałych typu cegły, rynny, dachówki czy materiały dekoracyjne, za które już została pobrana opłata od inwestora.

Jeżeli tego nie zrobi, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej z uwagi na fakt, iż zataja on istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz właściwej eksploatacji budynku dane.
Do zadań inspektora nadzoru należy także sprawdzenie, czy osoby pracujące na budowie są uprawnione do wykonywania określonych działań charakteryzowanych jako niebezpieczne oraz czy przeszły odpowiednie przeszkolenie (najlepiej potwierdzone certyfikatem) gwarantujące, iż są one w stanie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy podczas użytkowania maszyn i narzędzi specjalistycznych.W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie zgłasza je kierownikowi budowy, który powinien oddelegować pracownika na właściwe przeszkolenie lub w ostateczności rozwiązać umowę dotycząca pracy przy realizacji tego projektu.

Praca inspektora nadzoru wiązać też się będzie z wydawaniem opinii o stanie oraz jakości budynku lub obiektu użyteczności publicznej przed użytkowaniem, którą następnie winien przekazać inwestorowi. Dokonując kontroli można stwierdzić występowanie niedociągnięć lub nieścisłości, które w jak najszybszym czasie powinny zostać usunięte. Pozostawienie usterek sprawi, że budowla otrzyma negatywną opinię uniemożliwiającą wykorzystanie jej przez inwestora zgodnie z celem określonym w planie budowy, za co na pewno nie zapłaci Inwestor. Niebagatelnym obowiązkiem omawianego eksperta jest także kontrola finansów oraz wywiązanie się ekipy budowlanej z przedstawionego kosztorysu.

Dzięki pracy inspektora nadzoru, możliwe jest wyeliminowanie tak istotnych z punktu widzenia współpracy pomiędzy stronami zainteresowanymi problemów jak łapówki, nadmierne oszczędności na materiałach, czy też zastosowanie podczas budowy elementów nietrwałych, niebezpiecznych lub służących do zgoła innych celów. Po zapoznaniu się z tym materiałem łatwiej będzie nam zrozumieć jakie zadania i obowiązki posiada inwestor nadzoru budowlanego, co ułatwi nam ewentualną współpracę przy realizacji projektu i zapobiegnie nieporozumieniom przy jej zakończeniu oraz usprawni jego finalizację.