sobota, 27 kwietnia
Home>>Budowa>>Iniekcja pionowa i pozioma. Na czym polega?
BudowaDom

Iniekcja pionowa i pozioma. Na czym polega?

Iniekcja pionowa i pozioma w dużej mierze związane są z poziomem izolacji danej ściany. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać specyfikę podejmowanych działań w tym zakresie.

Iniekcja pozioma

Iniekcja pozioma jest jedną z metod odtworzenia izolacji poziomej. Charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem skuteczności, dlatego tego rodzaju działania mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Cały proces polega na nawiercaniu ukośnych otworów w murze. Wypełniane są one jednym z materiałów penetrujących, wśród których można wymienić środek iniekcyjny. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadku ścian wykonanych ze zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można wymienić zarówno ściany z cegieł, jak i pustaków ceramicznych, wypalanych z gliny oraz murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej.

Iniekcja pionowa

Iniekcja pionowa obejmuje przede wszystkim uzupełniające odtworzenie izolacji pionowej. Jest to proces, który zaleca się po wykonaniu izolacji poziomej. Oprócz tego istotne jest również wyprowadzenie izolacji na ściany działowe. W przypadku podejmowania się tego rodzaju działań istotne jest usunięcie zawilgoconych tynków do wysokości nawiertów, a także dwadzieścia centymetrów, licząc od nich. Dodatkowo powinno się w bardzo dokładny sposób oczyścić daną ścianę, ponieważ jest to niezwykle istotne w całym procesie. Na oczyszczoną ścianę nakłada się środek iniekcyjny, który został w odpowiedni sposób wymieszany z wodą oraz piaskiem. Po stwardnieniu jest to doskonała ochroną przed wilgocią z zewnątrz. Rozwiązanie jest szeroko wykorzystywane między innymi podczas takich działań, jak renowacja zabytków.

Zasady działania i zalety

Iniekcja pionowa i pozioma to działania, które z całą pewnością mają szereg zalet. Przede wszystkim w całym procesie istotne jest nawiercanie w odpowiedni sposób otworów oraz ich napełnianie środkiem iniekcyjnym. Dwa rzędy otworów powinny się znajdować w ilości nie mniejszej niż dziesięć na metr bieżący danej ściany. Dzięki temu cały proces zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób. Środek iniekcyjny, który jest wykorzystywany podczas tego rodzaju działań ma wiele zalet. Przede wszystkim ma on dość duże właściwości penetrujące, dzięki czemu w bardzo efektywny sposób uszczelnia powierzchnię, na której jest stosowany. Materiał uszczelnia oraz blokuje wznoszenie się wilgoci. Dodatkowo jest bezzapachowy oraz stosunkowo prosty w aplikacji. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę. Środek iniekcyjny wykorzystywany jest zarówno w przypadku tworzenia izolacji pionowej, jak i poziomej.